środa, 28 grudnia 2011

Kiedy dom jest energooszczędny?


Jeśli zdecydowałeś się na budowę energooszczędnego domu, najpierw dokładnie obejrzyj projekt architektoniczny, aby faktycznie mieć pewność, że budynek zalicza się do grupy energooszczędnych. 


W najprostszym ujęciu energooszczędność jest sztuką utrzymywania ciepła wewnątrz domu i minimalizacji start energii. Na to, jak duże będą starty ciepła w domu wpływ ma głównie wielkość budynku, a także jego kształt i liczba pięter. Jeśli zależy Ci na oszczędnym gospodarowaniu energią, warto zainwestować w dom piętrowy, który potrzebuje znacznie mniej ciepła i szybciej się nagrzewa. Domy parterowe charakteryzują się większą powierzchnia dachu w stosunku do powierzchni użytkowej, co w efekcie prowadzi do znacznych start ciepła, które po prostu ucieka przez dach. Pamiętajmy, im większy budynek, tym oszczędzanie energii jest bardziej problematyczne. 

Do utraty ciepła przyczyniają się również wszelkie przeszklenia (okna, balony, loggie itp.), usytuowanie pomieszczeń względem stron świata, materiały zastosowane do budowy domu, a także jakość wykonanego ocieplenia oraz właściwie dobrany system wentylacji. 

Najbardziej energooszczędne domu budowane są zatem w kształcie prostokąta, w zwartej bryle. Idealny będzie również projekt bez wykuszy oraz z jedno- lub dwuspadowym dachem. Dobrze wykonane projekty domów energooszczędnych mają minimalną ilość narożników i załamań przegród. 

Elementem, na który warto także zwrócić uwagę jest układ pomieszczeń. Jak najmniej okien powinno być od północnej strony domu, a jeszcze lepiej, by nie było ich wcale. Od północy warto zatem projektować schowki, garderobę, spiżarnię, czy garaż. Po stronie południowej natomiast należy zlokalizować pomieszczenia, w których mieszkańcy będą przebywali najczęściej. Zdecydowanie należy unikać sytuacji, gdy duże okna, czy przeszklone powierzchnie znajdują się od strony północnej. Przy takim rozwiązaniu straty ciepła będą ogromne. Warto wybrać również okna o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła U - niższym niż 0,8 W/(m²·K). Zazwyczaj są to konstrukcje trzyszybowe, z ramami z profili wielokomorowych z wkładkami termoizolacyjnymi.źródło: ennergo.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz