piątek, 16 grudnia 2011

Energooszczędne pokrycie dachowe

Czy rodzaj pokrycia dachowego ma znaczenie dla parametrów energooszczędności dachu? Każdy dach, pod  którym będziemy mieszkać, potrzebuje odpowiedniej izolacji cieplnej i wilgotnościowej oraz prawidłowej wentylacji. Wybierając rodzaj pokrycia dachowego nie możemy kierować się jedynie estetyką, należy wziąć też pod uwagę parametry techniczne. 

Chcąc zmniejszyć zużycie energii, a tym samym sprawić, aby dach był energooszczędny, należy zwracać uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła danego materiału. Dobre parametry termoizolacyjne posiadają dachówki ceramiczne i betonowe. Zaliczamy je do ciężkich pokryć dachowych, które dzięki swej masie wolniej oddają ciepło, a tym samym zapewniają właściwą temperaturę na  poddaszu. Dachówka jest o tyle uniwersalna, że zimą chroni pomieszczenia przed wychłodzeniem, z kolei latem wolniej się nagrzewa. W przeciwieństwie do blachodachówki, która szybko się schładza i nagrzewa. Zastosowanie dachówek wraz z odpowiednim, prawidłowo położonym ociepleniem, może znacznie zminimalizować straty ciepła (przez dach może uciekać go nawet 25 %), co z kolei przyczynia się do oszczędności na  polu finansowym.

Prawidłowo zaprojektowane ocieplenie dachu ma dużo większy wpływ na przekrój więźby niż ciężar samego pokrycia. Bez względu na rodzaj pokrycia jakiekolwiek błędy wykonawcze bardzo pogarszają energooszczędność całego dachu.  Błędy takie jak: pęknięte dachówki, zbyt duże szczeliny, przerwane membrany dachowe, nieszczelne kosze dachowe czy obróbki kominowe mają wpływ natychmiast po wykonaniu dachu jak również mogą się ujawnić długi czas po zakończeniu prac. Wybierając materiał na pokrycie trzeba koniecznie pamiętać o poprawnej konstrukcji warstw dachu, która umożliwia dyfuzję pary wodnej. Aby pokrycie spełniało normy energooszczędności, pamiętajmy o wyeliminowaniu mostków termicznych, które powstają w wyniku niedokładnego ułożenia izolacji termicznej. 

Częstą przyczyną strat ciepła jest także nieprawidłowa grubość warstwy termicznej, a także jej zawilgocenie w czasie wznoszenia budynku. Jeśli chcemy, aby pokrycie spełniało wszelkie normy, zlećmy jego ułożenie sprawdzonym fachowcom. Warto pamiętać, że nawet materiały o najlepszych parametrach, nie będą działać tak jak powinny, jeśli nie są odpowiednio dobrane, ułożone i zamontowane.

 
źródło: www.ennergo.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz