wtorek, 29 listopada 2011

Projekt i montaż kolektorów słonecznych

Ceny paliw i energii rosną z roku na rok, dlatego inwestorzy wciąż zastanawiają się, jak zbudować dom nie tylko wygodny i funkcjonalny, ale przede wszystkim tani w eksploatacji. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że aż 40% energii w budownictwie zużywane jest na potrzeby ogrzewania.

Dostęp do bezpłatnej energii gwarantują technologie odnawialne. W domach jednorodzinnych popularnym sposobem na redukcję kosztów utrzymania jest instalacja zestawów solarnych wykorzystywanych do podgrzewania wody użytkowej, jak również do wspomagania ogrzewania.

W przypadku budowy nowego domu decyzję o montażu kolektorów warto podjąć już na etapie projektowania domu, ponieważ instalacja solarna ma bezpośredni związek z wyposażeniem kotłowni. W przypadku wykorzystania kolektorów z reguły będziemy potrzebowali większego pomieszczenia na kotłownię, bo zbiorniki magazynujące ciepłą wodę będą większe niż te stosowane przy ogrzewaniu wody piecami gazowymi lub elektrycznymi. Najlepiej,  by odległość pomiędzy kotłownia a kolektorami była jak najmniejsza, wtedy unikniemy zbędnych strat ciepła na instalacji. Trzeba również pamiętać, że w naszym klimacie system solarny nigdy nie może funkcjonować samodzielnie. Zawsze trzeba go podłączyć do dodatkowego źródła ciepła służącego do dogrzewania wody, gdy kolektory będą miały mniejszą sprawność, np. w zimie. Inna będzie również konfiguracja kotłowni, gdy zdecydujemy, że kolektory mają wspomagać system grzewczy. Zatem, jeśli planujemy wykorzystanie kolektorów słonecznych, projekt kotłowni powinien to uwzględniać. 

               Jeśli natomiast myślimy o instalacji kolektorów w budynku już istniejącym, wymagana będzie modernizacja kotłowni. Niezwykle ważne jest, aby znaleźć najbardziej optymalne miejsce na lokalizację kolektorów, a także to, aby nie szpeciły one architektury budynku. Jeśli architekt będzie wiedział, że rozważamy instalację kolektorów, to zaplanuje on taką lokalizację okien na dachu, aby tworzyły one harmonijną całość z kolektorami. Niekiedy niewielkie przesunięcie okna na etapie projektowania, które nie będzie miało wpływu na funkcjonalność pomieszczenia pozwoli nam zainstalować kolektor w lepszym miejscu.


źródło: Dom.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz