sobota, 14 kwietnia 2012

Ile kosztuje ogrzewanie pompą ciepła?


Ubogie zasoby węgla, gazu i ropy naftowej a także troska o środowisko skłaniają nas do korzystania z alternatywnych - naturalnych, źródeł energii. Jednym z możliwych rozwiązań w tym obszarze są pompy ciepła, które w najbliższym czasie mają szansę opanować rodzimy rynek instalacji grzewczych. 

Pompa ciepła wykorzystuje energię gromadzącą się w gruncie, wodzie a nawet w powietrzu i przetwarza ją na ciepło, które ogrzewa dom. Jest zasilana energią elektryczną, jednak niezbędna jest ona tylko i wyłącznie do podtrzymania jej pracy, nie zaś do podgrzewania wody płynącej w instalacji grzewczej. Dzięki temu możemy ogrzewać swój dom korzystając z zupełnie darmowej i w pełni odnawialnej energii. 

Pompa ciepła, nie spala żadnego paliwa, nie emituje spalin, a jedynie czerpie energię znajdującą się w środowisku naturalnym – mówi Piotr Słaby z firmy NATEO – Następnie przekształca ją na ciepło, które może ogrzewać, chłodzić dom, a także podgrzewać ciepłą wodę użytkową w naszych kranach. Jeśli w projekcie uwzględnimy wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, to dom nie będzie posiadał nie tylko komina spalinowego, ale także kominów wentylacyjnych. 

Wykorzystanie pompy ciepła do ogrzewania domu jest niezwykle opłacalnym przedsięwzięciem. Całoroczny koszt ogrzania budynku jednorodzinnego o powierzchni ok. 200 m² przy zastosowaniu tradycyjnej instalacji gazowej to około 7700 zł brutto – dodaje Piotr Słaby – Stosując do ogrzania domu olej opałowy musimy się liczyć z kosztami na poziomie niemal 11 000 zł brutto. W przypadku zastosowania systemu z pompą ciepła, cena za ogrzewanie maleje wielokrotnie i dla 200-metrowego domu wyniesie jedynie około 3300 zł brutto.

Współczesne pompy ciepła to urządzenia wielofunkcyjne. Mogą współpracować z kominkiem, kolektorami słonecznymi, czy klimatyzacją, a nawet podgrzewać wodę w domowym basenie. Całym systemem, możemy w prosty sposób sterować za pośrednictwem panelu dotykowego, a nawet zdalnie – za pośrednictwem komputera podłączonego do Internetu.


źródło: Dom.pl

1 komentarz:

 1. Cześć, widze, że blogosfera alternatywnych źródeł energii rozwija się i to na plus.
  Ja również mam bloga takiego pół na pół. Gospodarka odpadami/alternatywne źródła energii.
  Chociaż bardziej skupiony jest, z założenia, na gospodarkę odpadami.
  Zapraszam.
  Ja ze swojej strony, obiecuje, że będę też tutaj zaglądał, bo ciekawie piszesz.
  Pozdrawiam.
  http://odpady.blog.pl

  OdpowiedzUsuń