poniedziałek, 26 marca 2012

Okna w domach energooszczędnych i pasywnych
W przypadku domów energooszczędnych i pasywnych, których główną ideą są ciepło i światło, okna pełnią niezwykle ważną rolę. 

Za ucieczkę ciepła na zewnątrz budynku zwykle odpowiadają okna. Jednocześnie – o ile charakteryzują się wysokim współczynnikiem izolacyjności termicznej – pomagają w odpowiedni sposób wykorzystać światło słoneczne, czyli darmową energię pochodzącą z natury. 

- Szczelne okna to obowiązkowy punkt w projekcie zarówno domu pasywnego, jak i energooszczędnego. Odpowiednie szyby i profile w połączeniu z tzw. „ciepłym montażem”, pozwalają wyeliminować powstawanie mostków termicznych, a co za tym idzie  – zmniejszyć zapotrzebowanie energetyczne budynku. Warto wiedzieć, że w przypadku domów energooszczędnych współczynnik przenikalności cieplnej całego okna powinien mieć wartość nie większą niż Uw=1,3 W/m2K., dla domów pasywnych jego wartość nie powinna być wyższa niż 0,8 W/m2K. – wyjaśnia Izabela Tryba, dyrektor handlowy firmy OknoPlus.

Na rynku stolarki okiennej dostępnych jest coraz więcej nowoczesnych rozwiązań technicznych, których celem jest zwiększenie izolacyjności termicznej okien, np. wzmacniając profil specjalnym wypełnieniem. Jednak oprócz parametrów technicznych, równie ważną rolę przy budowie domu energooszczędnego lub pasywnego odgrywa właściwa wielkość okien i odpowiednie ich rozmieszczenie w budynku.
Aby dom  jednorodzinny potrzebował do codziennej eksploatacji jak najmniejszych nakładów energii, okna należy rozlokować głównie po stronie południowej.  

- Kuchnia, salon czy gabinet, czyli pomieszczenia, w których spędzamy dużą ilość czasu, powinny mieć dostęp do dużej ilości światła słonecznego przez jak największą część dnia. Dlatego też w miejscach tych możemy pozwolić sobie na duże przeszklenia, nawet sięgające od podłogi do sufitu. Garaż czy pomieszczenia gospodarcze najlepiej natomiast zaprojektować po północnej stronie domu i wyposażyć jedynie w niewielkie okna lub też nie montować ich wcale – wyjaśnia Izabela Tryba, ekspert firmy OknoPlus.


źródło: Dom.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz