poniedziałek, 30 maja 2011

Technologie solarne


 
      Aktualnie po kolektory słoneczne sięgają zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak również spółdzielnie mieszkaniowe, które coraz częściej inwestują w nowoczesne rozwiązania. Zastosowanie technologii solarnych umożliwia pozyskiwanie darmowej i ekologicznej energii cieplnej.

      Wysokie koszty ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej to zmora większości mieszkańców budynków wielorodzinnych wykonanych w starych technologiach, które generują wspomniane koszty. Na szczęście problem ten dostrzegają spółdzielnie mieszkaniowe, które przystępują do remontu takich obiektów. Na podstawie audytu energetycznego występują one o premię termomodernizacyjną do Banku Gospodarstwa Krajowego bądź o dotacje z programów unijnych. W grę wchodzi docieplanie przegród, wymiana stolarki okiennej, a także instalacji centralnego ogrzewania.

      Postępowe myślenie o modernizacji energetycznej obejmuje także przechodzenie na odnawialne źródła energii. Ciepło powstające w procesie spalania węgla kamiennego, a następnie dystrybuowane na duże odległości, staje się coraz bardziej kosztowne. Można je efektywnie zaoszczędzić, wykorzystując darmową energię słoneczną, dostarczaną przez systemy solarne.

      Już samo docieplenie przegród oraz instalacja grzejników z regulacją w budynkach z lat 80. gwarantuje oszczędności rzędu 30%. Kolejną redukcję kosztów można uzyskać w drodze zmiany źródła energii. Zastosowanie kolektorów słonecznych w budynkach z kotłem do podgrzewania ciepłej wody użytkowej sprawia, że będzie on rzadkiej załączany, co umożliwi zaoszczędzenie paru drogich paliw takich, jak olej opałowy czy gaz ziemny. 

      Systemy solarne są rozwiązaniem, które możemy stosować zarówno w osiedlach domów jednorodzinnych, jak i zabudowie wielorodzinnej. Dzięki ich zastosowaniu można zaoszczędzić około 65% energii zużywanej na ciepłą wodę użytkową. Kolektory słoneczne oferują nie tylko podgrzewanie wody użytkowej, ale także wspomaganie systemu centralnego ogrzewania.

      Różnorodne opcje montażu kolektorów dają swobodę kształtowania elewacji budynku. Oprócz standardowych opcji, jak montaż kolektorów na dachu lub ich zintegrowania z jego strukturą, możliwa jest także instalacja w postaci zadaszeń lub pionowo na fasadzie. Zastosowane w kolektorach przezroczyste szkło o zwiększonej przepuszczalności światła  charakteryzuje się wysoką odpornością na pęknięcia i gradobicie, dlatego można je bezpiecznie montować w nietypowych miejscach.

      Dobór kolorystyczny daje dowolność kształtowania fasady i przestrzeni dachowych. Standardowo ramy kolektora z anodowanego aluminium w kolorze jasnoszarym można umieszczać na fasadach i zadaszeniach, natomiast modele z brązowymi i srebrnymi elementami przeznaczono do montażu na dachu.

      Dzięki nowoczesnym technologiom solarnym stare osiedla z lat osiemdziesiątych mogą spełniać wymagania stawiane nowo wybudowanym obiektom XXI wieku - zarówno pod względem technicznym, jak i estetycznym.

Dlaczego energia solarna?

      Jak słusznie dostrzegają naukowcy z różnych krajów, zmiany klimatu to szybko rosnący kryzys cywilizacji zagrażający milionom istnień ludzkich, przyrodzie i warunkom otoczenia. Międzyrządowy Panel Zmian Klimatu przewiduje drastyczne skutki negatywne, jeżeli emisja dwutlenku węgla będzie nadal rosnąć.

      Powodem zmian klimatu jest wzrost stężenia dwutlenku węgla i emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Dwutlenek węgla jest wytwarzany w wyniku działań ludzkich takich, jak działalność produkcyjna przemysłu, stosowanie przestarzałych paliw jako źródła energii, niszczenia lasów i terenów leśnych, co wynika z wydzielania dwutlenku węgla do atmosfery. Aby zapobiec zmianom klimatycznym należy radykalnie ograniczyć ilość wydzielanych gazów cieplarnianych, najpierw rezygnując z tradycyjnych źródeł energii zamieniając je na bardziej wydajne i źródła energii odnawialnej. Wykorzystanie tej energii może przynieść znaczne korzyści dla biznesu, poszczególnych osób i organizacji.


Źródło: Dom.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz