środa, 27 kwietnia 2011

Energooszczędne domy skandynawskie      Energia z roku na rok staje się coraz droższa. W zastraszająco szybkim tempie wzrastają koszty nośników energii. Ciągłe podwyżki cen węgla, gazu czy prądu są powodem powszechnego niezadowolenia, które – niestety – pozostaje bez odzewu. Ci więc, którzy planują budowę domu stają przed dużym dylematem: podporządkować się galopującym zmianom na rynku energetycznym czy zainwestować w budowę domu o niskim zużyciu energii, którego utrzymanie będzie o wiele tańsze?

      Ogrzanie przeciętnego domu jednorodzinnego w naszej strefie klimatycznej wymaga pochłonięcia 2/3 kosztów jego rocznej eksploatacji. Zwiększone zużyci e energii w tradycyjnych budynkach jest wynikiem nie tylko przepuszczających ciepło mostków termicznych i niskiej izolacyjności cieplnej ścian zewnętrznych, ale także, między innymi powszechnego stosowania wentylacji naturalnej. Alternatywą dla tradycyjnego budownictwa są domy pasywne i energooszczędne, przy projektowaniu i budowie których wykorzystuje się najnowsze technologie i materiały. Jednak koszty budowy takiego domu mogą nieraz przerosnąć możliwości finansowe przeciętnego inwestora. Cena domu pasywnego jest mniej więcej 30% wyższa w porównaniu od tradycyjnego budynku o tej samem powierzchni, co daje ok. 300 zł więcej za metr kwadratowy. Cena domu energooszczędnego jest natomiast porównywalna do wykonanego standardowo podobnego obiektu z cegieł. Wśród dostępnych na rynku technologii opartych w dużej mierze na energooszczędnych rozwiązaniach, pochodząca ze Skandynawii szkieletowa metoda budowy domu jest warta uwagi. Koszt budowy takiego budynku rozpoczyna się już od 1700 zł za metr kwadratowy.

      Do budowy domu szkieletowego wykorzystywane są przygotowane odpowiednio wcześniej gotowe moduły. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii, na budynek w stanie deweloperskim czekamy jedynie 3 miesiące. Powstały w taki sposób obiekt posiada wiele zalet, które wynikają przede wszystkim z jego ekologicznej eksploatacji. Wśród atutów skandynawskiej metody budownictwa znajdą się na przykład: odpowiednie wyciszenie, niskie zapotrzebowanie na energię, niższa o 70% w porównaniu do analogicznych budynków murowanych wysokość opłat za ogrzewanie. 

      Budynek, który zużywa nie więcej niż 70% energii wykorzystywanej przez podobnych gabarytów dom murowany można nazwać energooszczędnym. W ten sposób, dzięki specjalnej konstrukcji ścian, charakteryzujących się współczynnikiem ciepła na poziomie 0,17 KW/m2, średni koszt utrzymania domu modułowego jest o 70% niższy od murowanego, w przypadku którego współczynnik ciepła wynosi 0,30 KW/m2. W związku z tym zimą budynek postawiony w technologii skandynawskiej zatrzymuje ciepło, a latem chroni jego wnętrze przed przegrzaniem.

      Domy skandynawskie są z powodzeniem wznoszone nie tylko w znanej z ekologicznego stylu życia Skandynawii, ale także w Europie Zachodniej. Głównym tego powodem jest energooszczędność i neutralność względem środowiska.

      Z uwagi stopniowo zaostrzane wymogi dotyczące energooszczędności stawiane przez Unię Europejską, przed rozpoczęciem budowy domu warto rozważyć możliwość inwestycji, która odznaczy się niskim  zużyciem energii. Kiedy koszty nośników energii wzrosną jeszcze bardziej, wkład włożony w budowę domu o niskim zużyciu energii zwróci się z nawiązką.


źródło:  Odnawialne Źródła Energii

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz