poniedziałek, 5 marca 2012

Ekopiece i kominki na pelet
Piece kominkowe, zwane inaczej ekopiecami lub kominami na pelety to nie tylko praktyczny sposób na dogrzanie pomieszczeń, ale także na wprowadzenie do nich urokliwego nastroju.

Z wyglądu przypominają wolnostojące piece. Są sterowane automatycznie a ich codzienna eksploatacja jest niezwykle łatwa i komfortowa. Główną ich zaletą są jednak niskie koszty ogrzewania - pelet jest nie tylko stosunkowo tani, ale także przyjazny dla środowiska.

Pelety są to trociny drzewne, które należą do odmalowanych źródeł energii. Umieszcza się je w specjalnie do tego przeznaczonym zbiorniku w piecu lub kasecie. W czasie spalania eliminowane są szkodliwe substancje i dym a popiół kierowany jest do specjalnego pojemnika, który wystarczy regularnie usuwać.

Kominki na pelety mogą pracować bez obsługi nawet do 40 godzin – w czasie nieobecności domowników, ekopiec ogrzeje zatem dom i podgrzeje wodę użytkową a po osiągnięciu zaprogramowanej temperatury, samoczynnie przejdzie w energooszczędny tryb pracy.

Ekopiece występują w dwóch wersjach: z płaszczem wodnym oraz jako piece nadmuchowe. 

Piece z płaszczem wodnym współpracują z instalacją centralnego ogrzewania. Podgrzewana w wymienniku woda tłoczona jest do instalacji C.O. Ekopiece nadmuchowe mają natomiast wmontowane wentylatory nadmuchujące ogrzane powietrze do pomieszczenia. Dzięki układowi sterującemu obiegiem powietrza w nowoczesnych modelach ekopieców, nadmuch ciepłego powietrza może być kierowany zarówno do pomieszczenia, w którym znajduje się urządzenie, jak i do pozostałych pomieszczeń. Mówimy wtedy o systemie dystrybucji gorącego powietrza (DGP).

Kominki na pelet to rozwiązanie nieco droższe niż kominki tradycyjne. Koszt instalacji obejmuje także przygotowanie instalacji nawiewowo-wydmuchowej. Należy jednak zaznaczyć, że ekopiece działają bez tradycyjnego komina – koszty budowy są więc mniejsze o koszty budowy komina.

Kominki tego typu cieszą się w Europie dość dużą popularnością a wszystko to za sprawą ekologicznej, zautomatyzowanej i niedrogiej eksploatacji oraz dużego pod względem estetyki i stylistyki wyboru urządzeń.   


źródło: Dom.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz