środa, 27 kwietnia 2011

Energooszczędne domy skandynawskie



      Energia z roku na rok staje się coraz droższa. W zastraszająco szybkim tempie wzrastają koszty nośników energii. Ciągłe podwyżki cen węgla, gazu czy prądu są powodem powszechnego niezadowolenia, które – niestety – pozostaje bez odzewu. Ci więc, którzy planują budowę domu stają przed dużym dylematem: podporządkować się galopującym zmianom na rynku energetycznym czy zainwestować w budowę domu o niskim zużyciu energii, którego utrzymanie będzie o wiele tańsze?

      Ogrzanie przeciętnego domu jednorodzinnego w naszej strefie klimatycznej wymaga pochłonięcia 2/3 kosztów jego rocznej eksploatacji. Zwiększone zużyci e energii w tradycyjnych budynkach jest wynikiem nie tylko przepuszczających ciepło mostków termicznych i niskiej izolacyjności cieplnej ścian zewnętrznych, ale także, między innymi powszechnego stosowania wentylacji naturalnej. Alternatywą dla tradycyjnego budownictwa są domy pasywne i energooszczędne, przy projektowaniu i budowie których wykorzystuje się najnowsze technologie i materiały. Jednak koszty budowy takiego domu mogą nieraz przerosnąć możliwości finansowe przeciętnego inwestora. Cena domu pasywnego jest mniej więcej 30% wyższa w porównaniu od tradycyjnego budynku o tej samem powierzchni, co daje ok. 300 zł więcej za metr kwadratowy. Cena domu energooszczędnego jest natomiast porównywalna do wykonanego standardowo podobnego obiektu z cegieł. Wśród dostępnych na rynku technologii opartych w dużej mierze na energooszczędnych rozwiązaniach, pochodząca ze Skandynawii szkieletowa metoda budowy domu jest warta uwagi. Koszt budowy takiego budynku rozpoczyna się już od 1700 zł za metr kwadratowy.

      Do budowy domu szkieletowego wykorzystywane są przygotowane odpowiednio wcześniej gotowe moduły. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii, na budynek w stanie deweloperskim czekamy jedynie 3 miesiące. Powstały w taki sposób obiekt posiada wiele zalet, które wynikają przede wszystkim z jego ekologicznej eksploatacji. Wśród atutów skandynawskiej metody budownictwa znajdą się na przykład: odpowiednie wyciszenie, niskie zapotrzebowanie na energię, niższa o 70% w porównaniu do analogicznych budynków murowanych wysokość opłat za ogrzewanie. 

      Budynek, który zużywa nie więcej niż 70% energii wykorzystywanej przez podobnych gabarytów dom murowany można nazwać energooszczędnym. W ten sposób, dzięki specjalnej konstrukcji ścian, charakteryzujących się współczynnikiem ciepła na poziomie 0,17 KW/m2, średni koszt utrzymania domu modułowego jest o 70% niższy od murowanego, w przypadku którego współczynnik ciepła wynosi 0,30 KW/m2. W związku z tym zimą budynek postawiony w technologii skandynawskiej zatrzymuje ciepło, a latem chroni jego wnętrze przed przegrzaniem.

      Domy skandynawskie są z powodzeniem wznoszone nie tylko w znanej z ekologicznego stylu życia Skandynawii, ale także w Europie Zachodniej. Głównym tego powodem jest energooszczędność i neutralność względem środowiska.

      Z uwagi stopniowo zaostrzane wymogi dotyczące energooszczędności stawiane przez Unię Europejską, przed rozpoczęciem budowy domu warto rozważyć możliwość inwestycji, która odznaczy się niskim  zużyciem energii. Kiedy koszty nośników energii wzrosną jeszcze bardziej, wkład włożony w budowę domu o niskim zużyciu energii zwróci się z nawiązką.


źródło:  Odnawialne Źródła Energii

środa, 13 kwietnia 2011

W krajach regionu CEE wzrasta znaczenie odnawialnych źródeł energii


Rynek energii odnawialnej stał się obiektem dużego zainteresowania krajów Europy Środkowo-Wschodniej (CEE), która coraz bardziej koncentruje się także na jego rozwoju. Konieczność zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego oraz zapisy dyrektywy Unii Europejskiej w sprawie 20% udziału odnawialnych źródeł energii do roku 2020 sprawiły, że kraje CEE zostały zobligowane do wprowadzenia wewnętrznych celów polityki energetycznej na najbliższe lata. W konsekwencji wzrosło zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii (OZE) i powstała potrzeba dostosowania zapisów prawa, a także wprowadzenia korzystnych mechanizmów wspierających inwestycje. Dzięki temu rynek energii odnawialnej w regionie CEE staje się niezwykle atrakcyjny dla inwestorów oraz graczy rynkowych z Europy Zachodniej i świata.  Jednym z bardziej interesujących krajów ze względu na swój potencjał w rozwoju małej i dużej energetyki wodnej, energetyki wiatrowej oraz biogazowni rolniczych jest Polska.

Analiza Frost & Sullivan, zatytułowana Regulacje prawne w zakresie odnawialnych źródeł energii w krajach Europy Środkowo-Wschodniej – analiza strategiczna, obejmuje prezentację profilów 19 krajów, w tym 11 krajów członkowskich UE, dwóch krajów kandydackich i sześciu państw spoza UE.

Dyrektywa Unii Europejskiej 2009/28/WE na 2020 r. kładzie nacisk na rozwój rynków energii odnawialnej w Europie i wymusza na krajach członkowskich przedstawienie ich wewnętrznych celów udziału OZE w produkcji energii. Obowiązek ten, w dużej mierze, stymuluje rejon Europy Środkowo-Wschodniej, która wcześniej nie koncentrowała się zbytnio na tym sektorze energetyki, może za wyjątkiem dużych elektrowni wodnych produkujących energię elektryczną oraz zakładów wytwarzających ciepło z biomasy. W konsekwencji zmusza to szereg krajów Europy Środkowo-Wschodniej do uważnego przeglądu swojego portfolio źródeł energii oraz do opracowania strategii umożliwiających osiągnięcie postawionych celów w sposób możliwie najbardziej efektywny – stwierdza analityczka.

W analizie stwierdzono, że Bułgaria, Czechy, Węgry, Polska oraz Rumunia oraz pozostająca poza Unią Europejską Turcja zanotują duży rozwój rynku energii odnawialnej w najbliższych latach. Wzrost będzie podyktowany stymulacjami rządowymi oraz rosnącym zapotrzebowaniem na energię w tym rozwijającym się regionie Europy. Kraje takie jak Łotwa, Słowacja czy Słowenia będą potrzebować trochę więcej czasu, ze względu na brak woli politycznej i wsparcia.

Pamiętać należy, że cały region Europy Środkowo-Wschodniej, tradycyjnie uzależniony od paliw kopalnych, wciąż posiada zbyt mało woli politycznej, aby tworzyć i rozwijać swoje rynki energii odnawialnej. Ta słabość objawia się w postaci barier legislacyjnych, uciążliwych procedur przygotowywania inwestycji OZE, problemów przyłączeniowych dużych instalacji do sieci elektro-energetycznych oraz w braku silnych, skutecznych mechanizmów motywacyjnych.

W Polsce największym źródłem energii odnawialnej jest duża i mała energetyka wodna. Sektor ten będzie rozwijać się głównie w oparciu o modernizację starych elektrowni o dużych mocach wytwórczych, (jak również małych elektrowni wodnych o mocy do 5MW. Tuż za nim podąża rynek biomasy o dużym potencjale rozwoju, gdyż Polska dysponuje odpowiednimi surowcami i technologią. Część energii elektrycznej, która jest obecnie wytwarzana, pochodzi z elektrowni współspalania biomasy. Rynek energii wiatrowej również rozwija się szybko i ma największy potencjał wzrostu w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Kraje, które w 2009 roku odnotowały największy przyrost mocy zainstalowanej w elektrownie wiatrowe to Polska (wzrost o około 253 MW), Węgry (74MW) oraz Estonia (64MW). Niekwestionowanym liderem w tym regionie jest Turcja, która zainstalowała dodatkowo 368 MW - na  koniec 2009 roku całkowita moc zainstalowana w tym kraju wynosiła 801MW.

Cele strategii do roku 2020 są dla państw członkowskich UE najważniejszym czynnikiem motywującym działania krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Wytyczne te, w połączeniu z kwestiami bezpieczeństwa energetycznego i ustanawiane rynkowe mechanizmy wsparcia znacząco stymulują rozwój rynku energii odnawialnej w Europie Środkowo-Wschodniej, co z kolei czyni ten rynek niezwykle atrakcyjnym dla inwestorów i pozostałych graczy. 


źródło: Dwumiesięcznik GLOBEnergia 

Odnawialne źródła energii w domu

    
      Tak zwane „zielone budownictwo” cieszy się coraz większą popularnością. I nie ma się co dziwić. Każdy z nas chce przecież funkcjonować w czystym, zdrowym i przyjaznym otoczeniu, przy jednocześnie niskich nakładach finansowych. Jednak jak pogodzić jedno z drugim, kiedy opłaty za energię pochłaniają coraz większą część domowych budżetów?

      Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo ochrony środowiska istnieje możliwość finansowania lub dofinansowania kosztów inwestycji o charakterze proekologicznym przez osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne i przedsiębiorców. Kowalski może więc uzyskać wsparcie finansowe na instalację kolektorów słonecznych, które zamieniają promienie słoneczne na ciepło. Dopłacie podlegają również kotły na paliwa odnawialne. Dofinansowanie możemy również otrzymać na ekologiczną przydomową oczyszczalnię ścieków, która jest też tańsza niż utrzymanie bezodpływowego zbiornika (szamba) oraz na zmianę azbestowego dachu.

       – Wiele osób zdecydowałoby się na odnawialne źródła energii w swoim domu gdyby otrzymało dofinansowanie. Teraz mają taką szansę. – komentuje Anna Macina z firmy architektonicznej – W każdej gminie zasady udzielania dotacji na wykonanie przedsięwzięcia proekologicznego są inne, również kwota dotacji jest różna. Można otrzymać nawet 80% dofinansowania. Aktualnie znaczna część gmin nie ustaliła jeszcze progu wsparcia dla inwestora.

       – Eko, ekologia, energooszczędność – to hasła trendu tzw. zielonego budownictwa. Jest on obecnie jednym z wiodących i znalazł także odbicie w pracy projektantów. – informuje Anna Macina – Zainteresowanie możliwością ogrzania domu przy wykorzystaniu alternatywnych źródeł energii stale rośnie.

       Projekty Eko domów cechuje zwarta bryła, duże przeszklenia elewacji nasłonecznionych i propozycje stosowania alternatywnych źródeł energii. Zasady energooszczędności i ograniczania strat ciepła mają wyraźny wpływ na formę budynków. Brak balkonów, lukarn w dachu, minimalna wielkość oraz ilość otworów okiennych i drzwiowych od strony północnej – wszystko to zmniejsza powierzchnię ucieczki energii z wnętrza mieszkania, ale też tworzy ascetyczną estetykę projektów domów Eko. Efekt ten łagodzą miękkie, niesforne linie pnączy. Wsparte na kratach czy pergolach osłaniają latem ściany przed nagrzewaniem. Zimą pozbawione liści pędy stanowią skuteczną izolację przed wychładzającymi podmuchami wiatrów.

       Dokładnych informacji na temat dofinansowań dla przedsięwzięć OZE należy szukać w urzędzie gminy właściwym ze względu na miejsce realizacji inwestycji.


Źródło: Ogrzewnictwo.pl